Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, dotyczące Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego. Jeśli nie znajdziesz wśród nich informacji, których szukałeś napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe i formularz do zadawania pytań znajdziesz na stronie.
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie - napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie Kontakt
- Czym jest Budżet Obywatelski?
Budżet Obywatelski, zwany również partycypacyjnym, jest demokratycznym procesem, w ramach którego mieszkańcy współdecydują o wydatkach publicznych.
W skrócie oznacza to, że:- mieszkańcy zgłaszają propozycje zadań do budżetu, które następnie są analizowane pod kątem możliwości realizacji;
- propozycje zadań, które pomyślnie przeszły weryfikację poddaje się pod powszechne i bezpośrednie głosowanie;
- w efekcie, najwyżej ocenione lub najczęściej wskazywane propozycje zadań przeznacza się do realizacji – wpisując je do budżetu.
- Skąd biorą się pieniądze na Budżet Obywatelski?
Pieniądze, które zostały przeznaczone na Budżet Obywatelski to wydzielona część budżetu Gminy Miasta Augustów. W tym roku do dyspozycji w ramach Budżetu Obywatelskiego jest 500 tys. złotych. - Dlaczego warto uczestniczyć w jego tworzeniu?
Budżet Obywatelski to wyjątkowa okazja do rzeczywistego i bezpośredniego współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miasta. Daje on możliwość zgłaszania i promowania własnych ciekawych pomysłów na rzecz mieszkańców, przyczyniających się do poprawienia funkcjonowania całego miasta. - Ile wynosi kwota na Budżet Obywatelski na rok 2020?
Przewidziana kwota środków przeznaczonych na wydatkowanie w ramach Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2020 wynosi 500 tys. zł
Pojedynczy projekt nie może przekroczyć kwoty 400 000,00 zł. - Jakie projekty mogą być finansowane z Budżetu Obywatelskiego?
Ze środków budżetu obywatelskiego są finansowane zadania należące do zadań własnych Gminy Miasta Augustów wynikających z ustawy o samorządzie gminnym, które są możliwe do realizacji w 2020 roku. Ponadto zadania te powinny być zgodne z przepisami prawa, w tym aktami prawa miejscowego. - Kto może zgłaszać projekty do Budżetu Obywatelskiego?
Propozycje projektów mogą zgłaszać mieszkańcy Gminy Miasta Augustów. W przypadku, gdy pomysłodawcą projektu jest osoba małoletnia wymagana jest zgoda opiekuna prawnego. - Gdzie będzie można pobrać i oddać po wypełnieniu formularz zgłoszeniowy projektu do Budżetu Obywatelskiego?
Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie internetowej www.zmieniamy.augustow.pl, TUTAJ oraz w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Augustowie.
Wypełnione formularze zgłaszania projektów można składać w określonym terminie poprzez internetową platformę budżetu obywatelskiego lub w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Augustowie. Można je również przesłać drogą pocztową na adres Urzędu Miasta (wówczas decyduje data wpływu do Urzędu). - Czy w przypadku, gdy mój pomysł zostanie wybrany w głosowaniu, dostanę pieniądze na jego realizację?
Nie. Budżet Obywatelski nie jest programem dotacji i realizacja przegłosowanych propozycji jest zadaniem Miasta. - Czy mogę wskazać realizatora projektu?
Nie można. Realizacja projektu musi być poprzedzona wyborem właściwego trybu przez realizatora czyli Miasto Augustów, zgodnie z obowiązkami jakie spoczywają na dysponentach środków publicznych. - Czy można realizować zadania BO w etapach, np. w tym roku opracowanie projektu, a w roku następnym jego wykonanie?
Nie. W ramach Budżetu Obywatelskiego nie mogą być realizowane zadania, które zakładają realizację jedynie ich części, w tym sporządzenia wyłącznie projektu bądź planu przedsięwzięcia lub zabezpieczają środki na wykonanie, bez uwzględnienia kosztów projektu. - Co należy ująć w kosztorysie projektu?
Mieszkaniec zgłaszający zadanie podaje szacunkowe koszty brutto zadania z uwzględnieniem wszystkich części składowych zadania. Obowiązkowymi pozycjami w kosztorysie są: koszty opracowania projektu, koszty zakupu oraz montażu materiałów, robocizny itp. Należy pamiętać, że mieszkaniec podaje kosztorys wstępny, o którego ostatecznym kształcie decyduje Burmistrz oceniający wniosek. - Na jakiej podstawie koszty szacunkowe są weryfikowane?
Koszty szacunkowe weryfikowane są z doświadczenia zawodowego i wiedzy osób z merytorycznych komórek organizacyjnych Miasta Augustów. - Co się dzieje, gdy koszty szacunkowe są źle opracowane – zawyżone/zaniżone?
Komórka merytoryczna dokonująca analizy zadania zrobi korektę nieprawidłowo określonych kosztów szacunkowych. - Kto może głosować na projekty?
Prawo udziału w głosowaniu w ramach Augustowskiego Budżetu Obywatelskiego ma każdy mieszkaniec Gminy Miasta Augustów. W przypadku udziału w głosowaniu osoby małoletniej wymagana będzie zgoda opiekuna prawnego. - Jak mogę zagłosować?
Głosowanie przeprowadza się poprzez:- głosowanie elektroniczne na internetowej platformie budżetu obywatelskiego;
- wrzucenie wypełnionej karty do głosowania w określonym terminie do opieczętowanych urn wyborczych znajdujących się: w budynku Urzędu Miasta przy ul. 3 Maja 60, Miejskim Domu Kultury, siedzibie ATBS KODREM Sp. z o. o. oraz Pływalni Miejskiej;
- przesłanie karty do głosowania na adres Urzędu Miejskiego, ul. 3 Maja 60 (wówczas decyduje data wpływu);
- Co decyduje, że dany projekt wygra w głosowaniu?
Wybrane do realizacji są te projekty, które uzyskały kolejno największą liczbę głosów na listach, aż do wyczerpania puli środków przewidzianych dla poszczególnych kategorii projektów. - Czy ten sam projekt może być złożony przez kilku mieszkańców?
W sytuacji zgłoszenia dwóch lub więcej wniosków o podobnym przedmiocie lub lokalizacji, po uzyskaniu zgody wnioskodawców projekty mogą zostać połączone oraz poddane pod głosowanie jako jedno zadanie. - Czy można uzupełnić wniosek po jego odrzuceniu?
Nie. Po ogłoszeniu wyników weryfikacji zadań, a tym bardziej po głosowaniu nie ma możliwości ingerowania we wnioski.
Nie znalazłeś odpowiedzi na Twoje pytanie - napisz lub zadzwoń. Dane kontaktowe znajdziesz na stronie Kontakt