Skrócony opis projektu
Projekt zakłada organizację zawodów biegowych dla dzieci i młodzieży w różnych kategoriach wiekowych od 0 do 15 lat z okazji obchodów Dnia Dziecka 1 czerwca 2024r (sobota) wraz z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi. Projekt w założeniu ma zachęcić najmłodszych mieszkańców Augustowa do różnorodnej aktywności ruchowej oraz upowszechniania postaw zdrowotnych.
Opis projektu
Zorganizowanie zawodów biegowych z atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi dla dzieci i młodzieży z okazji obchodów Dnia Dziecka w dniu 1 czerwca 2024r. Bieg podzielony na kategorie wiekowe tj: Pierwsza od 0 do 6 lat w rozbiciu na podkategorie wiekowe. Druga kategoria główna to dzieci i młodzież w wieku szkolnym od I do VIII klasy w rozbiciu na podkategorie wiekowe oraz podział na chłopców i dziewczęta. Dystanse biegów w poszczególnych kategoriach do ustalenia z trenerami lekkiej atletyki. Przewidywana liczba uczestników to 600 osób (biorąc pod uwagę liczbę dzieci, które wzięły udział w pierwszej edycji). Każdy uczestnik, który został zapisany w formie elektronicznej otrzymuje pakiet startowy, składający się z: worka/plecaka z logo „BIEGIEM PO ZDROWIE”, pamiątkowej koszulki, jabłka/musu owocowego, butelki wody mineralnej oraz energetycznego batonika.
Zapisy w formie elektronicznej zostaną uruchomione na specjalnie przygotowanej do tego platformie trzy tygodnie przed planowaną imprezą, tak jak to ma miejsce podczas meetingów sportowych w całej Polsce, np. na platformie elektronicznezapisy.pl. Zapisy na platformie elektronicznej zostają zamknięte min. na 5 dni przed planowanym wydarzeniem lub po wyczerpaniu limitu miejsc. Nie uwzględnia się przeprowadzenia w trakcie imprezy dodatkowej klasyfikacji szkolnej. Dziecko może zapisać tylko i wyłącznie rodzic/opiekun prawny za pomocą platformy do elektronicznych zapisów. Biuro zawodów zostaje zamknięte na godzinę przed rozpoczęciem eventu. Rodzic/opiekun prawny podczas zapisu wyraża zgodę na udział swojego dziecka w biegu oraz podpisuje stosowne oświadczenia m.in. o braku przeciwskazań zdrowotnych i nieodpłatnym wykorzystaniu wizerunku dziecka w celach promocyjnych. Za przebieg i organizację imprezy odpowiada wyznaczony kierownik.
Zamiast rekreacyjnej „Strefy Malucha” która odbywała się w I edycji zostanie zamówione Miasteczko Lekkoatletyczne Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
Przewidywane nagrody główne w poszczególnych kategoriach wiekowych: za pierwsze 3 miejsca nagrodami będą rowery górskie lub trekkingowe + za 3 kolejne miejsca poza podium tj. miejsce 4,5 i 6 drobne nagrody rzeczowe.
Efekt końcowy projektu: Efektem końcowym projektu jest pokazanie dzieciom, że ich święto to nie tylko pizza, słodycze i „dmuchańce” ale, że można obchodzić je aktywnie i na sportowo, świetnie się bawiąc i zdobywając fantastyczne nagrody. Niewiele rzeczy ma tak pozytywny wpływ na dzieci i młodzież, jak regularna aktywność fizyczna, proponowany meeting ma zachęcić najmłodszych do podejmowania aktywności fizycznej na co dzień bez względu na porę roku, nagrody mają kojarzyć sport z przyjemnością i zabawą. Celem meetingu jest stworzenie przestrzeni do organizowania miejskich eventów sportowych pod patronatem Burmistrza Miasta Augustowa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Kontynuacją wydarzenia „Biegiem po zdrowie” mogłaby być kampania Rekreacyjno – Ruchowa dla wszystkich mieszkańców miasta pod nazwą „Augustów w formie”. Wydarzenie ma uświadomić dzieciom oraz ich rodzicom, że w obecnych czasach ruch, aktywność fizyczną oraz zdrowy tryb życia należy stawiać na pierwszym miejscu.